Тема 8
Трудове право України
Логіка викладу і засвоєння матеріалу:
8.1. Загальні засади трудового права.
8.2. Трудовий договір.
8.3. Робочий час і час відпочинку.
8.4. Заробітна плата, гарантії та компенсації. Поняття заробітної плати.
8.5. Трудова дисципліна. Матеріальна відповідальність працівників.
8.6. Трудові спори
Короткий зміст
- Трудове право - самостійна галузь права, що регулює відносини між працівником і власником підприємства, установи, організації чи уповноваженим ним органом або іншою фізичною особою з приводу виникнення, зміни і припинення трудових правовідносин, встановлює права і обов'язки в галузі праці та відповідальність за їх порушення.
Основними джерелами трудового права є Конституція України та Кодекс законів про працю України, Закони "Про зайнятість населення", "Про оплату праці", "Про охорону праці", "Про колективні договори та угоди", "Про відпустки" та інші нормативно-правові акти. Одним із інститутів в системі трудового права є Колективний договір, який встановлює взаємні зобов'язання щодо регулювання виробничих, трудових та соціально-економічних відносин.
- Трудовий договір - це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з дотриманням правил внутрішнього розпорядку, а власник або уповноважений ним орган чи інша фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату та забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи. Законодавством передбачений загальний порядок укладення зміни умов та припинення трудового договору. Робочий час - це час. протягом якого працівник повинен виконувати свої трудові обов’язки згідно з діючим законодавством про працю, правилами внутрішнього розпорядку та колективним трудовим договором. Розрізняють нормальну і скорочену тривалість робочого часу, неповний робочий час. ненормований робочий день, надурочні роботи.
Основними видами часу відпочинку є перерви протягом робочого дня, щоденний відпочинок, вихідні дні, святкові і неробочі дні та щорічні відпустки. Заробітна плата - винагорода, обчислена у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Як правило, вона має гарантований характер і встановлення нарівні не нижчому від визначеного законом. Розрізняють основну і додаткову заробітну плату та інші заохочувальні і компенсаційні виплати.
- Трудова дисципліна на підприємствах, в установах, організаціях забезпечується створенням необхідних організаційних та економічних умов для нормальної високопродуктивної роботи, свідомим ставленням до праці методами переконання, виховання, а також: заохочуванням за сумлінну працю. До порушників трудової дисципліни застосовується дисциплінарна відповідальність, яка є одним з видів
заподіяну підприємству, установі, організації.
- Трудові спори - це неврегульовані в результаті взаємних переговорів протиріччя, які виникають з приводу застосування або зміни умов праці. Індивідуальні трудові спори розглядаються КТС і місцевими судами, а колективні трудові спори між роботодавцем і трудовим колективом - при посередництві НСПП. В залежності від рівня колективного трудового спору може бути проведений страйк.
(?) Питання для роздуму, самоперевірки, повторення
1. Що є предметом трудового права?
2. Які нормативно-правові акти є джерелом трудового права?
3. Що є основним джерелом трудового права?
4. Що таке трудові правовідносини?
5. Хто є суб'єктами трудових правовідносин?
6. Для чого укладається колективний договір?
7. Чому трудовий договір є основним інститутом трудового права?
8. Який існує порядок укладення, зміни, припинення і розірвання трудового договору?
9. Які існують види трудового договору?
10. Що таке робочий час і час відпочинку?
11. Які існують режими робочого часу?
12. Що Ви знаєте про порядок надання щорічних і додаткових відпусток?
13. Які види відпусток належать до цільових?
14. За якими критеріями здійснюється оплата праці працівників?
15. Що таке трудова дисципліна та які Ви знаєте методи її забезпечення?
16. Які застосовуються заохочення за зразкове виконання працівником трудових обов'язків?
17. Що таке дисциплінарна та матеріальна відповідальність працівників?
18. Які є види матеріальної відповідальності?
19. Що таке трудові спори і який порядок їх вирішення?
Інформація з цієї теми наявна в таких джерелах нашого списку літератури:
Нормативно-правові акти: (35);(41);
(47);(50);(57);
(91);(99);
Підручники і навчальні посібники: (19);(23);
(30);(31);(37);
(52);(120);(127);
(131);(134);(154)
Повернутися на сторінку "Тематика"
На головну право