Тема 6
Цивільне право України
Логіка викладу і засвоєння матеріалу:
6.1. Загальні засади цивільного права.
6.2. Джерела цивільного права.
6.3. Суб'єкти та об'єкти цивільних прав.
6.4. Цивільна правоздатність і дієздатність фізичних та юридичних осіб.
6.5. Правочини та їх представництва.
6.6. Захист цивільних прав та інтересів.
6.7. Право власності, його зміст, види та захист.
6.8. Право інтелектуальної власності.
6.9. Зобов'язальне право.
6.10. Спадкове право.
Цивільне право ~ одна із самостійних галузей права України, що регулює найбільш поширені, бажані та соціально необхідні суспільні відносини (власності в її різноманітних формах, товарно-грошові відносини і деякі особисті немайнові відносини за участю фізичних та юридичних осіб з метою більш повного задоволення матеріальних і духовних потреб громадин) які, без перебільшення, можна назвати позитивними.
Позитивними, по-перше, тому, що його норми в переважній більшості передбачають суб'єктивні права, що уповноважують їх носіїв (фізичних та юридичних осіб) на вчинення тої чи іншої життєво необхідної дії. Наприклад, придбати майно і стати власником, а будучи ним, користуватися і розпоряджатися цим майном з метою задоволення своїх потреб. Інша частина норм Цивільного права регулює такі соціально важливі та необхідні відносини, як обмін та обіг товарів, надання послуг, виконання робіт, а також норми, що регулюють авторські права та інші права інтелектуальної власності і які забезпечують розвиток культури, науки і техніки.
Короткий зміст
- Цивільному праву притаманні такі загальні засади: неприпустимість свавільного втручання у сферу особистого життя людини; неприпустимість позбавлення права власності, крім випадків, встановлених законом; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захисні прав та інтересів особи тощо.
- Предмет правового регулювання цивільного права складають правові відносини, що регулюються цивільно-правовими нормами —майнові відносини та особисті немайнові відносини. Майновими називаються правові відносини, пов'язані з набуттям, володінням, користуванням і розпорядження майном. Особисті немайнові відносини індивідуалізують особу, оскільки виникають завдяки здійсненню нею її особистих прав і свобод.
- Джерелами цивільного права є Конституція України, Цивільний кодекс України, закони та підзаконні нормативні акти, прийняті у відповідності з чинним законодавством.
- Суб'єктами цивільно-правових відносин можуть бути фізичні та юридичні особи, а також держава Україна, А РК, територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти публічного права. Об'єктами цивільно-правових відносин можуть бути: речі, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної діяльності, інформація тощо. Змістом цивільно-правових відносин є цивільні суб'єктивні права й обов'язки суб'єктів таких відносин.
- Суб'єктами цивільних правовідносин можуть бути фізичні та юридичні особи, які володіють певними соціально-юридичними властивостями, зокрема правоздатністю та дієздатністю.
- Найбільш поширеними в цивільному праві юридичними фактами, які тягнуть виникнення, заміну або припинення цивільних прав та обов'язків є правочини - погоджені дії однієї, двох або більше осіб по укладанні договору, заповіту тощо.
- Кожна особа (фізична чи юридична) мас право на захист своїх цивільних прав у разі їх порушення, невизначення або оспорювання у відповідності із загальними засадами цивільного права.
- Право власності - це сукупність правових норм, які регулюють і закріплюють суспільні відносини, що виникають з присвоєнням матеріальних благ громадянами, юридичними особами та державою, які надають названим суб'єктам рівні права та обов'язки з володіння, користування і розпорядження майном. Основними формами власності є власність українського народу, приватна власність, колективна і державна власність, комунальна власність.
- Право інтелектуальної власності - це право особи на результат своєї інтелектуальної, творчої діяльності або на інший об'єкт права інтелектуальної власності.
- Зобов’язальне право – це система цивільно-правових норм, які на засадах юридичної рівності регулюють майнові відносини у сфері товарообігу, а також майнові відносини з покриття заподіяної шкоди за участю юридичних і фізичних осіб.
- Спадкове право - це сукупність норм цивільного права, що встановлюють порядок переходу прав і обов'язків (спадщини) від особи, що померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Підставою виникнення спадкових відносин є смерть громадянина або оголошення його померлим судом.
(? ) Питання для роздуму, самоперевірки, повторення
1. Які відносини регулює цивільне право?
2. Які норми права складають загальну і особливу частину цивільного права?
3. Що є джерелами цивільного права?
4. Що слід розуміти під правоздатністю, дієздатністю?
5. Ким і чим підтверджується факт недієздатності особи? Визначте групи громадян за обсягом їх дієздатності.
6. Що є правовими ознаками юридичної особи?
7. Що ми відносимо до об'єктів цивільно-правових відносин?
8. Які існують строки позовної давності?
9. Що таке право власності?
10. Які види майна не можуть бути у власності громадян?
11. Хто здійснює управління державним майном?
12. Що є об'єктами права комунальної власності?
13. Які існують підстави припинення права власності?
14. Що таке зобов'язальне право?
15. Як виникають і припиняються зобов'язання?
16. Які існують види договорів?
17. Що таке спадкування?
18. Хто може бути спадкоємцем?
19. Які існують підстави спадкового правонаступництва?
20. Якою є черговість спадкоємців за законом до спадкування?
21. Охарактеризуйте об'єкти спадкового правонаступництва.
22.Які існують способи поділу спадщини?
Інформація з цієї теми наявна в таких джерелах нашого списку літератури:
Нормативно-правові акти: (17);(31);
(41);(62);(67);
(71);(108);(109);
Підручники і навчальні посібники: (16);(56);
(61);(103);(128);
(134);(151);(164);
(165)
Повернутися на сторінку "Тематика"
На головну право